.: Start‎ > ‎

CCE - Celne Cytaty Edukacyjne

Nasze otoczenie zmienia się szybciej, niż kiedykolwiek w historii. Poza szkołą radzimy sobie z tym nieźle. Nie płaczemy po śmierci kliszy fotograficznej,  kasety wideo, przyzwyczailiśmy się, że komórka (pokolenie temu nie istniejąca) jest najbardziej powszechnym przedmiotem pierwszej potrzeby, że niebawem zniknie papierowa edycja prawa - podstaw działania państwa... Nożyce między szkołą i jej otoczeniem rozwierają się w tempie, które Paolo Coelho skwitował prostym: "Szkołę trzeba wymyślić na nowo". Poniżej - co celniejsze, co jaskrawsze głosy znawców edukacji i dziedzin pokrewnych, odnoszące się do tej problematyki. 

Egzaminy testowe przygniatają polski system edukacyjny

opublikowane: 9 lis 2012, 15:34 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 6 sie 2014, 13:42 ]


Podczas Kongresu obywatelskiego Jacek Strzemieczny, szef Centrum Edukacji Obywatelskiej wystąpił przeciwko wszechobecnym testom, które

"wypaczają pracę szkół oraz prymitywizują uczenie się".


Od siebie dodam, że stosunek ministra edukacji do sortowanie żywych uczniów za pomocą prawie wyłącznie testów, na domiar złego ujednoliconych w skali kraju jest dla mnie sprawdzianem faktycznego stosunku ministra do jakości edukacji (jako proporcjonalność odwrotna). Jak dotąd - plaga testomaniacka od wielu lat stale się rozprzestrzenia.Dziewczynki wolą komputery od lalek

opublikowane: 2 wrz 2012, 07:53 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 10 wrz 2012, 02:58 ]


W rankingach zabawek dziewczęcych lalki królowały zapewne od zawsze, misie zaś utrzymywały przez wiele dziesiątków lat jedną z medalowych pozycji.
Dziś pierwsze w rankingu dziewczynek są gry komputerowe i konsole, kolejne miejsce zajmują zabawki konstrukcyjne, zaś misie - całkiem znikły z podium.
A co u chłopców? Tam szereg lat temu królujące wcześniej zabawki konstrukcyjne ustąpiły miejsca grom komputerowym.

Zob. też tłumaczenie polskie:Dziewczynki wolą komputery od lalek

Czy zdanie "modern girls prefer video games" jest cytatem edukacyjnym? Tak, oczywiście. Można różnie oceniać fakt, że komputery dzierżą palmę pierwszeństwa w kategorii zabawek dziecięcych. Ale to są procesy, na które mamy mały wpływ.
Od nas zależy, czy dzieciaki będą grały w gry głupie, bezmyślne, bezpłodne edukacyjnie lub i szkodliwe, czy też my zapewnimy i podsuniemy im coś lepszego. Dobre gry należące do kategorii edutainment, a także gry choćby czysto rozrywkowe, ale zmuszające do ruchu.
Na rynku panoszą się mnogie infantylne gnioty zwane "grami edukacyjnymi", łopatologiczne, prymitywne i bezmyślne, które często uczą dzieciaki tylko tego, że "gra edukacyjna" oznacza tyle, co "gra nudna". Walczmy z tym.

Dlaczego szkoła nie chce superkomputera?

opublikowane: 23 kwi 2012, 23:54 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 24 kwi 2012, 07:09 ]


Komputer w twojej komórce jest 
  •  tysiąc razy potężniejszy
  •  sto tysięcy razy mniejszy
  •  milion razy tańszy
 niż superkomputer MIT w 1965 roku.

 Źródło: Did You Know 4.0, The Third Annual media Convergence Forum, NYC, 2009


  • Za dostęp do TAMTEGO (tysiąckrotnie słabszego) komputera w szkole - nasi rodzice w latach sześćdziesiątych pewnie daliby się pokroić.
  • Za dostęp do TEGO (powszechnie dostępnego i multimedialnego) komputera w szkole - wiele regulaminów szkolnych przewiduje kary. Tylko nieliczni nauczyciele odważają się na eksperymenty z ich ograniczonym zastosowaniem.

Komputer DEC PDP-1, model 1961. Źródło: visionnet.nl 

Descholaryzacja u bram: 10% wystarczy

opublikowane: 15 kwi 2012, 14:42 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 15 kwi 2012, 14:46 ]


Warunkiem promocji ucznia w szkole publicznej w Portugalii jest dostateczna ocena z języka portugalskiego i matematyki oraz ponad 10-procentowa frekwencja w zajęciach.
 (z notatki PAP)
 Obowiązek szkolny w Portugalii, to tylko 9 lat nauki (6-15)

 Zob. więcej w artykule na temat segregacji uczniów jako próby ratunku w Portugalii.
Fot. 1, Fot. 2, L. Hojnacki. Uczniowie w stołecznym parku. Mundurki do kolan i czapeczki.

W każdym z badanych aspektów uczniowie posługujący się iPadami przewyższali grupę porównawczą

opublikowane: 25 mar 2012, 14:24 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 26 mar 2012, 03:49 ]


 Tytuł jest cytatem z wniosków z przeprowadzonego w przedszkolach amerykańskich pilotażu, w którym tablety zastosowano do nauki czytania i matematyki.

Źródło: Edunews.pl (na podstawie BangorDaily)

 Warto przytoczyć przy tej okazji także inne niedawne badania, tym razem opinii dorosłych Amerykanów. Już połowa respondentów uważa, że urządzenia mobilne mają pozytywny wpływ na edukację. Przewagi wad wskazywał tylko co trzeci respondent.

Źródło: Edunews.pl (na podstawie zdnet.com)

By wychować kreatywnych myślicieli, najlepiej uczyć ich metodami typowymi dla przedszkola

opublikowane: 7 mar 2012, 02:21 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 31 paź 2017, 00:29 ]

 Autorem tytułowego postulatu jest prof. Mitchel Resnick (MIT - Massachusetts Institute od Technology).

 Inny cytat z Resnicka: 
 Powinniśmy sprawić, by nasza szkoła, czy wręcz całe życie, bardziej przypominało przedszkole.

 Następny cytat wyjaśnia podstawy jego rozumowania:
  Różne cele [edukacji, przyp. LH] prowadzą do różnych strategii. Ja doszedłem do wniosku, że celem edukacji powinno być wykształcenie kreatywnych myslicieli (...). Przecież mniej chodzi o to, co i ile człowiek wie, ale o to, czy myśli twórczo, czy potrafi znajdować nowe rozwiązania w nowych sytuacjach.

 I ostatni cytat - wyjaśniający, czego Resnick doszukał się w przedszkolu:
Po pierwsze większość czasu dzieci tam coś tworzą (...)
Po drugie współpracują w grupie (...)
Po trzecie (...) mają sporo elastyczności (...) mogą podążać za swoimi zainteresowaniami (...)
Większość pracy kreatywnej wywodzi się ze spraw, które nas obchodzą.

Źródło: wywiad Wojciecha Mikołuszko z Mitchelem Resnickiem, Magazyn Focus 9/2011, ss. 32-34. Dostępny także online.
Mitchell Resnick jest profesorem i szefem pracowni o znamiennej nazwie: Lifelong Kindergarten w Media Lab (MIT).
Resnick Jest autorem znakomitego Scratcha - zob nasz dział: 
Zob. też jego:

(Czy wiesz że) UE wymusza na nas karanie za nowoczesność?

opublikowane: 16 lut 2012, 11:01 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 16 lut 2012, 11:06 ]


Sprzedawcy papierowej prasy i książek (...) płacą 5 lub 8 proc. VAT. (...) Podobnie jest z wydawnictwami na (...) np. karcie pamięci albo dysku. Za to e-booki i e-gazety, czyli wydawnictwa w postaci niematerialnej (ściągane z Internetu), obciążone są 23 proc. VAT.


Wysoki VAT na e-wydania hamuje rozwój czytelnictwa oraz promuje piractwo.
Przyczyna leży w unijnej dyrektywie, która nie przewiduje obniżonej stawki VAT na e-wydawnictwa. Polska tylko stosuje się do unijnego prawa (chociaż niektóre kraje je ignorują).

Durne przepisy można kontestować (da się: p. Francja), można też robić z nich dobry użytek (np. różnicę VAT przeznaczyć na dopłatę do e-podręczników jako społeczną daninę). No ale można też bezmyślnie ściągać od obywateli daninę za czytanie i ignorować rządowo wspomagany zastój technologiczny polskiego rynku czytelniczego.

Pole tekstowe

Rys.: Montaż ze strony e-wydania gazety, z której zaczerpnięto cytat.

RP (nie)przygotowuje nowoczesne(j) kadry dla (nie)nowoczesnej szkoły (?)

opublikowane: 12 lut 2012, 13:52 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 12 lut 2012, 13:57 ]


"Przejrzałam program zajęć studentów pedagogiki. Mają 30 godzin nauki nowych technologii podczas całego programu studiów, które kończy się zaliczeniem pisemnym (!). I te 30 godzin to nie jest jakiś specjalistyczny kurs, tylko obsługa programu Word i PowerPoint". Nauczycielka podczas debaty, w której wciąż okazywało się, że największym problemem we wprowadzaniu nowych technologii w szkole są zbyt niskie kompetencje techniczne i metodyczne nauczycieli.
Źródło: Wyborcza.pl

Komentarz: w ciągu 30 godzin zajęć prowadzonych metodą projektu grupowego kosztem dużego nakładu pracy mojej i moich studentów, przy ich wielkim zaangażowaniu i - czasem - dużej frustracji - udaje się im dostrzec mały zalążek tego, jak powinny wyglądać nowe technologie w szkole. Niektóre efekty macie Państwo okazję oglądać na tych łamach. Jednak - nie tak powinno być! (LH)

Fot. obok: trzecioklasiści pracują nad wspólnym dokumentem online (Google Docs) i dyskutują w jego czacie. Współpraca w grupie, samopomoc, najnowsze i bezpłatne technologie. Ale ich nauczyciel też je zna...

Coelho: sprzedaż moich książek rośnie od czasu, kiedy czytelnicy zaczęli je wrzucać do sieci P2P

opublikowane: 3 lut 2012, 00:16 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 22 lut 2012, 11:50 ]


"Zapraszam: ściągajcie moje książki za darmo, cieszcie się nimi, a jeżeli wam się spodobają - kupujcie drukowane" - pisze w swoim blogu Paulo Coelho. "Musimy pokazać przemysłowi, że chciwość prowadzi do nikąd".
Znany pisarz (BTW: jego profil w Facebooku "polubiło" 7,5 miliona internautów) pisze ciepło o The Pirate Bay" nazywając ten serwis "Promo Bay".
 Pisarz, który najgłośniej namawia do bezpłatnego pobierania wszystkiego co stworzył, sprzedał 140 mln egzemplarzy swoich książek i twierdzi, że np. w Rosji zaczął się sprzedawać dopiero, kiedy zaczęto go "ściągać".

Pisarka: czytanie książek wydaje mi się pornograficznie mało produktywne...

opublikowane: 15 gru 2011, 12:57 przez Lechosław Hojnacki   [ zaktualizowane 15 gru 2011, 14:03 ]


 ... mówi Dorota Masłowska i wyjaśnia: "to straszne, że w czasie czytania jednej książki możesz obejrzeć 7 filmów, dokumentów, obejrzeć 150 teledysków". 
Dorota Masłowska jest znaną pisarką młodego pokolenia (rocznik 1983 to już granica generacji cyfrowych tubylców). Jest m. in. autorką niedawno zekranizowanego bestselleru "Wojna polsko-ruska...".

Polecam powyższą wypowiedź do namysłu nad naszą reakcją na ewentualną podobną wypowiedź Jasia, który przyzna, że nie przeczytał obowiązkowej lektury. Może... zostanie poczytnym pisarzem?
Przy okazji: 56 proc. Polaków w 2010 roku nie przeczytało ani jednej książki, a 46 proc. w miesiącu poprzedzającym badanie nie przeczytało artykułu dłuższego niż trzy strony, włączając w to media elektroniczne.
(Za: Biblioteka Narodowa i TNS OBOP).

1-10 of 35